صنعت پنجره‌های دوجداره یا همان پنجره UPVC در جهان، سالانه بودجه هایی بالغ بر صدها‌ هزار دلار را صرف تحقیقات بسیاری در خصوص ساخت پروفیل‌های تجدید پذیر UPVC و بازیافت پروفیل‌های استفاده شده میکند تا بتواند هزاران تُن مواد دست دوم  را به چرخه استفاده مجدد باز گرداند. خوشبختانه به دلیل ساختار و ترکیب خاص PVC، این ماده به سادگی قابلیت باز تجدید به چرخه تولید را دارد.

مرتب‌سازی دقیق و مناسب برای بازیافت بهینه مواد PVC از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بازیافت، هم شامل باز‌تولید ضایعات و اضافه‌های مراحل تولید است و هم استفاده مجدد از درب و پنجره‌هایی را در بر‌می‌گیرد که سال‌ها از تولید و استفاده آنها می‌گذرد و در انتهای چرخه حیات خود قرار دارند. فرآیند بازیافت پنجره‌های قدیمی، به دلیل وجود برخی مواد ساختمانی دیگر مانند بتن، آهن و پلاستیک‌های درزگیر و شیشه، مقداری پیچیده‌تر از بازگرداندن مواد اضافه و ضایعاتی به چرخه تولید دوباره است. با توجه به اهمیتی روز افزون پروفیل UPVC در صنعت، به‌ کارگیری رنگ UPVC نقشی مهم در این مورد دارد.

با پیچا رنگ همراه باشید تا در خصوص سازگاری و تاثیر رنگ UPVC بر محیط زیست بیشتر بدانیم.

هدف از بازیافت پروفیل UPVC چیست ؟

هدف اولیه و اساسی بازیافت، کاهش بهره‌ برداری از منابع طبیعی از طریق بازیافت زباله‌ها و پروفیل‌های مستهلک و  بلاء استفاده و همچنین استفاده مجدد از مواد دور‌ ریز و اضافه‌های تولید است. در صنعت اروپا طرحی در این خصوص به اجرا گذاشته می‌شود به نام Recovinyl  با هدف جمع آوری و بازیافت محصولات ساختمانی، که بسیار هم موفق بوده است.

یک روش متداول بازیابی و بازیافت این است که زباله‌های کارخانه و همچنین ضایعات تولید را با پلیمر اولیه ترکیب و مجددا پروفیل تازه تولید کنند. در این خصوص صنایع UPVC اروپا، تعهدی داوطلبانه برای توسعه پایدار 10 ساله دارند و کشور انگلستان در این مورد پیشتاز است.

به طوری که آمارها در سال 2016 نشان داده‌اند،  به میزان 4.3 میلیون پنجره در انگلستان بازیابی شده که این عدد به اندازه‌ای است که می‌توان با آن پنجره‌های شهر بیرمنگام را جایگزین کرد. این مورد نشان می‌دهد، با اهمیت دادن به بازیابی مواد مصرف شده و طولانی کردن عمر در و پنجره UPVC، تا چه میزان می‌توان در استفاده از منابع طبیعی صرفه‌جویی کرد.

مواد اولیه با کیفیت، نحوه تولید و همچنین نگهداری و شاید از همه مهمتر نوع پوشش و رنگ UPVC استفاده شده در پروفیل ها، نقشی به‌سزا در طول عمر پنجره‌های دوجداره دارد. رنگ UPVC با‌کیفیت چه در مورد پروفیل‌هایی که تازه تولید شده‌اند و چه با رنگ زدن پنجره‌های دوجداره قدیمی‌تر، نقش مهمی در جلوگیری از استهلاک و خراب شدن آنها دارد و از این طریق به حفظ محیط زیست و منابع خدادادی کمک شایانی می‌کند. خوشبختانه هم در تولید کنندگان معروف دنیا و هم در تولیدات داخلی، نمونه‌های قابل اتکایی در این زمینه را می‌توان پیدا کرد.

تاثیر رنگ UPVC بر محیط زیست

همانطور که در بالا اشاره شد به دلیل کمبود منابع و اهمیت حفظ منابع خدادای و مراقبت از محیط زیست، استفاده مجدد از پروفیل ها و پنجره‌های UPVC از اهمیت فراوانی برخوردار است. خوشبختانه یکی از ساده‌ترین راه‌ها که در عین حال مقرون به صرفه‌ترین شیوه‌ها در این خصوص نیز هست، استفاده و به‌ کارگیری رنگ UPVC برای زیبا‌سازی و مقام سازی درب و پنجره UPVC قدیمی است.

این کار حتی از روش بازیافت مواد اسقاطی نیز مناسب‌تر و بهینه‌تر است. ما به راحتی و با تهیه مقداری رنگ UPVC، علاوه بر این که می‌توانیم نمای نو و جلوه زیباتری به محیط بدهیم، می‌توانیم از اکسیده شدن و خوردگی پروفیل نیز جلوگیری کنیم.

مهمترین عامل فیزیکی که در تخریب در و پنجره UPVC نقش دارد، تابش مستقیم نور خورشید به این پروفیل هاست. با یک زیرسازی مناسب و همین طور به‌کارگیری یک رنگ UPVC با‌کیفیت، می‌توانیم عمر پنجره‌ها را افزایش قابل ملاحظه‌ای دهیم. البته در مواردی که امکان استفاده طولانی‌تر از درب و پنجره UPVC موجود حتی از طریق رنگ زدن آن‌ها نیر ممکن نباشد، لازم است که این پروفیل‌ها دوباره به چرخه تولید فرستاده شوند.

بیشتر بخوانید: رنگ UPVC چیست؟

اما یک رنگ UPVC با کیفیت چه ویژگی‌هایی باید در خود داشته باشد تا بتواند در طول عمر پروفیلهای UPVC موثر واقع شود؟

 ویژگی‌های یک رنگ UPVC  با‌کیفیت

طیف گسترده‌ای از تولیدکنندگان مختلف داخلی و خارجی در زمینه تولید رنگ UPVC فعال هستند و محصولات خود را با کیفیت و قیمت‌های متنوعی به بازار عرضه می‌کنند. اما در یک بیان کلی، ویژگی‌های یک رنگ UPVC مناسب را می‌توان در چند عبارت خلاصه کنیم که عبارتند از :

1.     مقاومت در برابر اشعه خورشید UV

شاید در مورد درب و پنجره UPVC مهمترین عامل مخرب قرار گرفتن دائم در برابر تابش نور مستقیم خورشید باشد. یک رنگ با کیفیت، باید مقاومت خوبی در برابر این ویژگی طبیعی داشته باشد

2.     در برابر خراشیدگی و سایش مقاوم باشد.

3.     قابل شست‌وشو بوده و در برابر مواد شوینده مقاوم باشد.

با توجه به اینکه  نظافت و تمیز کردن چارچوب و شیشه پنجره دوجداره ممکن است بدفعات انجام پذیرد، پس ضرورت کیفیت رنگ UPVC و مقاومت آن در برابر شوینده‌ها بسیار به چشم می‌آید.

4.     عدم ریزش و عدم ترک خوردگی

یکی از مواردی که رابطه مستقیم با حفظ محیط زیست دارد، بر پایه آب بودن رنگ UPVC است. همانطور که می دانیم رنگ‌های UPVC در دو دسته پایه آب و پایه تینر تولید می‌شوند و طبیعتا رنگ UPVC بر پایه آب، هماهنگی بیشتری با محیط زیست دارد.

 سخن پایانی

سازگاری با محیط زیست و طبیعت، دغدغه‌ای است که امروزه ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است که البته دغدغه‌ی مهم و ارزشمندی است و نباید به راحتی نیز از آن گذشت. چالش اصلی این است که محصول تولیدی، آسیب کمتری به محیط زیست بزند و با آن سازگار باشد که به نظر می‌رسد، رنگ UPVC توانسته به این رسالت خود، پایبند بماند.

ازین که مخاطب وب‌سایت پیچا رنگ بوده‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم مطالب نگاشته شده در این مقاله، برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست